OTWÓRZ SIĘ NA ŚWIAT – POZNASZ SIEBIE 

Ona, Polka, która zwiedziła już kilka państw, ciągle odkrywając nowe miejsca I ludzi. Pasjonatka języków obcych, którymi zaraża innych.

On, Włoch, który dzięki podróżom szuka idealnego miejsca, a praca pozwala pracować mu z każdego miejsca na ziemi. Dwa plecaki, brak planu i jedno co jest pewne – ciągła zmiana. Co ich połączyło i czym nas inspirują? O podróżach, relacji i docenianiu dowiecie się od nich.

Jak się poznaliście?Malinka

Poznaliśmy się w 2012 roku we Wrocławiu za pośrednictwem Couchsurfingu – community, która  działa na całym świecie, i dzięki której możesz zaoferować darmowy nocleg, oprowadzenie po mieście, wymianę językową lub po prostu nawiązać międzynarodowe znajomości. Couchsurfing to nie tylko sposób na tanie podróżowanie, ale to też pewnego rodzaju lifestyle.

Wyruszyliście w podróż życia, czemu tam?

Marco: W 2011 roku wyruszyłem w samotną podróż do Australii bez znajomości języka angielskiego. To była moja pierwsza dłuższa wyprawa. Rzuciłem pracę z uśmiechem na twarzy – byłem zmęczony pracą, która nie przynosiła mi żadnej satysfakcji. Jeden z najlepszych i najpiękniejszych momentów w moim życiu. Zajawka na podróżowanie nigdy nie minęła. To wciąga!

Ewelina: Byliśmy zmęczeni codziennym życiem, wkradającą się rutyną w ostatnim czasie. Od dawna pragnęliśmy zmiany i spontaniczności! Kolejną inspiracją był nieodkryty przez nas kontynent. Pamiętam moje zamiłowanie do kultury latynoamerykańskiej jeszcze jako mała dziewczynka. Zawsze chciałam usłyszeć sambę na żywo. Pierwsze dni w Brazylii, a ja słyszę te dźwięki, ciarki na ciele, wzruszenie, i wtedy sobie myślisz – marzenia się spełniają. No i kolejny cel do zrealizowania, to nauka języka hiszpańskiego, z którym walczymy od dawna. A w końcu najszybciej się uczysz, przebywając z tubylcami. 🙂

Czemu nie Włochy, ani Polska?

Marco: Włochy być może są idealnym przykładem kraju, w którym turystyka ciągle się rozwija i zawsze będzie na czasie, ale niestety jest wiele branż, które stanęły w miejscu. Kryzys jest bardzo widoczny – zarówno w biurokracji kraju, systemie fiskalnym, jak i rozwoju jego infrastruktury itp. Na chwilę obecną na pewno nie wrócę do Włoch.

Ewelina: Polska zawsze będzie moim domem i miejscem, do którego będę wracać. Ale mając te 19 – 20 lat zasmakowałam życia za granicą i zobaczyłam, że można żyć lepiej i ciągle się rozwijać. Na swoim koncie mam kilka krajów, w których mieszkałam i pracowałam. Po prostu lubię zmiany. Nie znalazłam jeszcze swojego miejsca, w którym chciałabym się osiedlić na dobre. Patrzę perspektywicznie i jestem świadoma, ile świat ma do zaoferowania! Ale oczywiście, niewykluczone, że wrócimy do jednego z naszych krajów.

Jak wpływają na Was podróże, co z nich czerpiecie?Malinka1

Ewelina i Marco: Podczas podróży poznajemy ludzi z różnym temperamentem i poglądem na życie, ciągle uczymy się nowych rzeczy: cierpliwości, pokory. Przebywamy z osobami o innej mentalności, poznajemy różne kraje i ich kulturę oraz uczymy się nowych języków. Po jakimś czasie zauważasz, że tak naprawdę do szczęścia niewiele Ci potrzeba i uczysz się tzw. minimalizmu. Obserwujemy ludzi, dużo z nimi rozmawiamy. Proste życie nie oznacza życia gorszego, wręcz przeciwnie. Prostota jest lepsza niż przepych i bogactwo. W podróży doceniamy to, czego doświadczyliśmy w życiu. Podróże kształcą, mało tego skłaniają nas do wielu refleksji i wpływają na wrażliwość ludzką. Podróż to dla nas tzw. lekcja życia. Spędzamy ze sobą 24h/7, jesteśmy zdani na siebie. Poznajemy owszem swoje lepsze strony, ale i też swoje słabości. Jedno ciągnie drugiego w górę – mamy lepszy nastrój lub gorszy, ale to nie ma znaczenia. Każdą chwilę dzielimy ze sobą i wiemy, że czasami będziemy znosić swoje grymasy, ale zawsze możemy na siebie liczyć!

Na jak długo wyjechaliście i po co?

Ewelina i Marco: Tego jeszcze nie wiemy. Minimum rok – to jest pewne. Nasza podróż nie jest zaplanowana co do dnia i godziny. Towarzyszy nam spontaniczność.

– Po co? Dlaczego nie? W Twoim życiu może nadejść taki moment, że będziesz żałował, że czegoś nie zrobiłeś, a być może wtedy będzie już za późno, bo np. kondycja zdrowotna Ci na to nie pozwoli. Ile razy słyszymy: ‘Ale Ci fajnie, byłeś w Afryce. Zazdroszczę!’ albo ‘Jak Ty to  robisz, skąd masz pieniądze na podróżowanie?’ Można podróżować i realizować każde marzenia! Nie potrzeba góry pieniędzy. Jest wiele możliwości na tanie zwiedzanie, jak np. autostop, namiot,  wspomniany Couchsurfing czy też wolontariat taki jak Work Away. W dużej mierze chodzi o pokonanie własnych lęków i obaw. Jak się okazuje odkrywanie świata, to nie tylko przyjemności i zabawa. Musisz zebrać w sobie odwagę i otworzyć się na nowe znajomości oraz przygotować się na ekstremalne sytuacje. Może zdarzyć się, że zostaniesz oszukany lub obrabowany, co jest na porządku dziennym szczególnie w Ameryce Południowej. Ale takie sytuacje uczą nas dystansu do życia i dzięki nim wyciągamy wnioski na przyszłość, a tym samym na pewno stajemy się ostrożniejsi.

Czym się zajmujecie zawodowo?Malinka 3

Marco: Z wykształcenia jestem elektrykiem, ale nigdy nie pracowałem w tym zawodzie. Obecnie pracuję jako software developer dla włoskiej firmy, która współpracuje z kontrahentami zagranicznymi. Krótko mówiąc, programuję maszyny.

Ewelina: Z wykształcenia jestem dziennikarzem i specjalistą ds. PR. W ostatnim czasie pracowałam jako specjalista ds. Web Marketingu w jednej z włoskich instytuacji finansowych. Ponadto jestem certyfikowanym nauczycielem języka angielskiego, a obecnie pracuję nad naszym blogiem One Way 2 Freedom, umieszczając historie z naszych podróży oraz porady, pisząc w dwóch językach polskim i angielskim.

Ewelina – języki świata, Marco – wsparcie IT w innych krajach –poszerzanie granic?

Marco: Zgadza się, ciągle pracuję dla włoskiej firmy, ale nie stoję w miejscu. Otrzymuję oferty pracy i nowe projekty w międzynarodowych firmach. Dzięki temu poznaję zagraniczne rynki i nowe możliwości oraz nawiązuję biznesowe kontakty, które mogą zaowocować w przyszłości. Moja praca nie ogranicza mnie w żaden sposób, mogę pracować z każdego miejsca na świecie – lasu, plaży, a nawet pustyni. Jedynie od czasu do czasu dostaję większe zlecenia, gdzie muszę udać się do naszego kraju, aby przetestować maszyny.

Ewelina: Mając certyfikat TEFL mogę pracować jako nauczyciel języka angielskiego w ponad 90% krajów na świecie – co z pewnością zostanie zrealizowane podczas naszej wyprawy. Ponadto od czasu do czasu wykonuję drobne zlecenia tłumaczeniowe czy też piszę artykuły o tematyce podróżniczej. W chwili obecnej nasz blog traktuję jako moją pracę, ponieważ tworzenie nowych tekstów jest bardzo czasochłonne, a tym samym ciągle działamy nad uświetnianiem bloga przez poznawanie nowych narzędzi.

Co było najtrudniejsze przed/w trakcie podróżowania? Jakieś refleksje?

Marco: Nawet nie zauważyłem, kiedy nadszedł dzień naszego wylotu do Brazylii. Nie ma rzeczy niemożliwych!

Ewelina: Kilka tygodni przed wylotem pojawiły się obawy i pytanie: ‘Co ja robię? Czy na pewno tego chcę?’, ale jest to zupełnie naturalne. To obawy przed nieznanym i nowym doświadczeniem. Zgodzę się z Marco, nie ma rzeczy niemożliwych, dlatego też nie przyciągamy do siebie myśli o jakichkolwiek trudnościach lub niepowodzeniach w podróży. To dopiero początek, dużo jeszcze przed nami. Staramy się być dobrze zorganizowani i mieć oczy szeroko otwarte, ale to czasem nie pomaga. Ostatnia ciekawa sytuacja, jaka nam się przydarzyła to dotarcie truckiem do jednej z brazylijskich wiosek i zostawienie nas ‘w sytuacji bez wyjścia’. Niedziela, zero autobusów i jak tu dostać się do celu. Nie pozostało nam nic innego, jak targować się z jednym z tubylców, żeby zawiózł nas do miasta oddalonego ok. 200 km. W innym przypadku koczowalibyśmy w 40 st. upale z nadzieją, że autobus nadjedzie następnego dnia.
Malinka2

Komu to polecacie?

Ewelina i Marco: Wszystkim! Bez wyjątku, zarówno młodszym, jak i starszym. Podróżowanie nie zna granic i nie ma limitów. Nie ma nic piękniejszego, jak odkrywanie nowych miejsc i poznawanie samego siebie w podróży.

Jeśli jesteście ciekawi, gdzie Ewelina i Marco są teraz, jakie przygody ich spotkały – śledźcie ich strony na bieżąco:

www.oneway2freedom.comwww.facebook.com/oneway2freedom

Wywiad z Eweliną i Marco przeprowadziła Emilia.

Fot. One Way 2 Freedom